גאווה אזורית: טוהר ברקוביץ ממכללת עמק יזרעאל נבחרה לחונכת מצטיינת של תכנית פר"ח

טוהר חנכה את ר', המתגוררת בפנימייה פוסט אשפוזית פסיכיאטרית בחיפה. הטקס התקיים במעמד נשיא המדינה
צילום: ניר וידלץ

נשיא המדינה, יצחק הרצוג, ארח את ארגון פר"ח לרגל יובל להקמתו. במהלך הארוע החגיגי הוענקו אותות הצטיינות ל 12 חונכים וחונכות של תכנית פר"ח כהוקרה לפעילותם במהלך שנת הלימודים תשפ"ג זאת במסגרת חגיגות 50 שנה לפר"ח. הטקס התקיים במעמד הנשיא ורעייתו הגב' מיכל הרצוג ובנוכחות פרופ' אלון חן, נשיא מכון ויצמן למדע ויו"ר מועצת פר"ח, פרופ' יוסי מקורי יו"ר הות"ת של המל"ג, אלון גלרון מנכ"ל פר"ח; ורבים אחרים. בין המצטיינים: טוהר ברקוביץ', ממכללת עמק יזרעאל.


"לא ויתרה כשהיה קשה"


ברקוביץ הובילה חונכות לא פשוטה של החניכה ר', המתגוררת בפנימייה פוסט אשפוזית אחרי מספר אשפוזים פסיכיאטריים. מדובר בחונכות מורכבת מאד והחניכה העלתה בתדירות גבוהה תכנים קשים על התמודדותה הנפשית ורצון להפסקת החונכות. טוהר נלחמה על הקשר ועל החניכה באופן מעורר השראה וראוי להערצה. מערכת היחסים שנוצרה בין החונכת והחניכה הפכה מיוחדת ויוצאת דופן.
סהר אשכנזי, רכזת פר"ח: "טוהר ראויה להצטיינות בלב שלם, כי היא נתנה מעצמה, עשתה מעל ומעבר, לא ויתרה כשהיה קשה, והיה קשה מאוד. היא ידעה להילחם על החניכה ועל הקשר. היא חונכת מיוחדת במינה והחניכה שלה זכתה". במהלך השנה טוהר ביקשה להיפגש עם העובדת הסוציאלית שמטפלת בחניכה, שיתפה בכנות וברגישות בקשיים החוזרים בקשר שלה עם ר', וידעה לבקש הדרכה ועזרה, והראתה מנהיגות אמיתית. טוהר בלטה במחויבות שלה לנערה שזועקת לעזרה ולא היה לה על מי לסמוך ולמי לפנות. כיום, ר' מצפה למפגשים עם טוהר, רוצה בנוכחותה ואפילו אמרה לה שהיא אוהבת אותה.


כיום טוהר משמשת כרכזת בפר"ח ועושה חיל בתפקידה מול החונכים והחונכות.


פר"ח היא תכנית התנדבות ארצית במסגרתה סטודנטים מקבלים בתמורה לפעילות התנדבותית עם ילדים, מלגה המסייעת להם במימון שכר הלימוד. מדובר בפרויקט חברתי רחב היקף שיש לו השפעה חברתית עצומה. בכל שנה מחולקים מלגות בהיקף של כ- 150 מיליון ₪; מדי שנה מעורבים בפרויקט כ-24,000 סטודנטים, שחונכים כ- 40,000 ילדים ובני נוער מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית בישראל – יהודים וערבים, דתיים וחילוניים ביותר מ 200 יישובים ברחבי הארץ מקרית שמונה ועד אילת, בדגש על יישובי הפריפריה. לאורך שנותיו פר"ח נגע בחייהם של יותר מ 2 מיליון איש, חונכים וחניכים.
אלון גלרון, מנכ"ל פר"ח מוסר: "פר"ח מעניק מדי שנה אות הצטיינות בליווי מלגה לאלו שבלטו בעשייתם מעל ומעבר בכל הנוגע לעשייה החברתית אך השנה מדובר בטקס מרגש במיוחד שכן אנו מציינים 50 שנות פעילות ענפה ומשמעותית. בשנה הראשונה פעלו בפר"ח 12 מתנדבים בלבד וכיום יש כ 24,000 חונכים. עם השנים הרחבנו את פעילותנו עם תוכניות ייחודיות נוספות, במבט היסטורי אנו גאים על כ- 800,000 הסטודנטים סה"כ שלקחו חלק בפעילות התנדבותית בפר"ח במהלך שנותיו. בשנים האחרונות הפכנו לדוגמא לפרויקטים אחרים ברחבי העולם אשר שואבים מאיתנו השראה וחומרי הדרכה למפעלי חונכות דומים בכ-20 מדינות שונות".
"אנחנו גאים מאד בטוהר על פועלה לאורך תהליך החונכות. טוהר ושאר המצטיינים נבחרו בזכות מסירותם לחניכיהם והשפעתם המשמעותית על קידום הילד/ה שחנכו בתחום הרגשי, החברתי והלימודי. בין החונכים לחניכים נוצר קשר מיוחד ומשמעותי שללא ספק משפיע על שני הצדדים לאורך שנים. אנחנו מודים להם על ההשקעה הכנה והמסירות", הוסיף גלרון.

"כשאתה עובד כרפתן מקצועי אין שבתות, חגים, לא חופשות ולא טיולים לחו"ל"

|

דרכו האחרונה: דוד לוי ייקבר הערב בבית שאן

|