"באם יידרש, אשבות מול כנסת ישראל עד לביטול הגזרה"

הקיצוץ המסתמן בתקציב המדינה בעקבות המלחמה, מציב את האתר להנצחת הקרב על גבעת התחמושת תחת איום סגירה. ציגי כרסנטי מעפולה, אחד משלושת הצנחנים האייקונים שלחמו בגבעת התחמושת – והיו מהראשונים שהגיעו לכותל המערבי – מזועזע מעצם המחשבה שהאתר ייסגר בשל תקצוב. צילום: טליה בן סבו

לפני כחודש שכל ציון כרסנטי, 80, מעפולה את אהבת חייו, רעייתו לאה. היום כשהוא כאוב ואבל הוא מצהיר, "גם בגיל שמונים עם הכאב על לאה אני שוקל לסגור את הבית ולשבת מול הכנסת עד שיבטלו את ההחלטה שלא להעביר תקציב לגבעת התחמושת. הבית של הצנחנים בו איבדתי 36 לוחמים וחברים לא ייסגר".
בעקבות קיצוץ צפוי זו השנה השנייה בתקציב אחזקת אתר המורשת גבעת התחמושת בירושלים, אתר הקרבות מהקשים שהתקיימו במלחמת ששת הימים, החליטו בגבעת התחמושת לסגור את האתר מאחר ובשל הקיצוץ לא ניתן יהיה להפעילו כראוי.
הידיעה על אפשרות סגירת האתר גרמה לזעזוע חמור אצל כרסנטי מעפולה, אחד משלושת הצנחנים שתועדו בתמונה האייקונית בכותל על ידי חתן פרס ישראל, הצלם דויד רובינגר ז"ל.
"בימים אלה אני מתאבל מרה על אובדנה של רעייתי האהובה לאה, כשנודע לי הדבר הצטמררתי, לא האמנתי שנגיע אי פעם למצב שבו דווקא בדברים הקדושים כמו אתר גבעת התחמושת יפגעו. לאחר שהבנתי כי זהו המצב החלטתי שאם המצב יוותר על כנו, אנעל את הבית, אקח תיק ואסע, על אף גילי, שמונים, לשבת מול הכנסת עד שיבטלו את הגזרה הזאת".
כרסנטי מוסיף ומבהיר: "מלחמת ששת הימים היא המלחמה האחרונה בה ניצחנו, הצנחנים הגדלים על המורשת שלנו נלחמים עכשיו בעזה ומי יודע אם ילחמו בצפון. אני מבין שבגלל המלחמה ישנם קיצוצים רוחביים, אבל לפני שרצים לסמל – יש מקומות אחרים שניתן לקצץ בהם."