כללית: חייה של מטופלת ניצלו בזכות עירנותו של הדימותן (רנטגנאי)

במהלך בדיקה של מטופלת, נסיב פארס, דימותן בכיר בכללית מחוז צפון, הבחין בממצא חריג, התרחבות של האאורטה הביטנית (העורק הראשי הביטני). לאור האבחנה, הופנתה המטופלת למיון ומשם נותחה בבילינסון
צילום: כללית

מטופלת זומנה לבדיקת סונר דרכי השתן במרפאת רקתי של כללית מחוז צפון בטבריה, בעקבות הפנייה של רופא המשפחה שלה. במהלך הבדיקה, נסיב פארס, דימותן (רנטגנאי) בכיר, הבחין בממצא חריג, התרחבות של האאורטה הביטנית (העורק הראשי הביטני) ומיד דאג לפענוח מיידי על ידי הרדיולוג ד"ר אלכסיי קרסנושוק, שפענח במהירות את הממצאים. בתום הפענוח, התגלתה הרחבה משמעותית באאורטה האמצעית הביטנית בקוטר של כ – 5 ס"מ, כאשר קוטר נורמלי של האאורטה הביטנית 2.5 ס"מ בגובה הזה. לאור האבחנה, הופנתה במיידי למיון ובהמשך נותחה במרכז רפואי בלינסון. הזיהוי, התגובה המיידית ועבודת הצוות הצילו את חייה.


בדיקת סקר לגילוי מפרצת האאורטה הביטנית, היא בדיקה חשובה ומצילת חיים שמומלצת לגברים מגיל 65-75 מעשנים בהווה או בעבר, קרובי משפחה של אנשים עם מפרצת אאורטה, חולי לב וחולי טרשת העורקים.


לדברי אירית בחבוט, מנהלת שירות הרנטגן בכללית מחוז צפון "אלפי אנשים נמצאים בסיכון לפתח מפרצת בטנית. ברוב המקרים מדובר במפרצת שממדיה קטנים ולא מדאיגים שאינה דורשת טיפול אלא בדיקות מעקב בלבד. הצורך בזיהוי מוקדם וטיפול הינו צורך חיוני המציל חיים. מעל 90% הצלחה, לעומת תמותה של מעל 90% אם יש קרע במפרצת שלא הייתה מוכרת. אנחנו קוראים לציבור לבוא ולהיבדק. זאת בדיקה יעילה, פשוטה ולא ארוכה, שעשויה לעזור לחיים בריאים. לאחרונה, נתקלנו בהרבה מקרים ובזכות העירנות של נסיב, חיים רבים ניצלו".


"אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם, ותפקידו להוביל דם מהלב אל שאר חלקי הגוף. מפרצת של אבי העורקים הביטני נוצרת כאשר דופן אבי העורקים נחלש כתוצאה מאחד או יותר מהמצבים הבאים: טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, טראומה, זיהומים, דלקות, עישון הוא גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה."


מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל ולעיתים לשקול ניתוח. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה" מסביר ד"ר טנוס כורזום, המנהל הרפואי של כללית מחוז צפון.