תלמידי ויצו ניר העמק בביקור מרתק בספרייה הלאומית

במהלך הסיור קיבלו התלמידים הסברים על הפעילות שנעשית במקום על ידי אנשי שימור, ארכיון, פיענוח כתב וכמובן ספרנים עתירי ניסיון שתפקידם לוודא כי הכתבים יקבלו את הטיפול המיטבי, בכדי לשמור עליהם עבור הדורות הבאים
צילום: ויצו ניר העמק

כחלק מהרצון להנגיש את הסיפור הלאומי לכולם, פתחה הספרייה הלאומית בירושלים את שעריה לתלמידי ויצו ניר העמק.
"במקום שבו אתם נמצאים ישנם קרוב לחמישה מיליון כתבים וספרים", הסבירו המדריכים בספרייה הלאומית לתלמידי שכבה ח' את משמעות המקום בו הם נמצאים. "למעשה מדובר באוצרות שלא ניתנים להימדד בשום סכום של כסף, ההיסטוריה שלנו מתכנסת לבניין הזה כאן בירושלים". תלמידי השכבה בהובלת הרכז, דוד גורפינקל וצוות המחנכות, יצאו לביקור מרתק באחד המקומות החשובים במדינה- הספרייה הלאומית. מדובר במיזם במסגרתו הנהלת הספרייה בחרה לתת דגש על הדור הצעיר ולקרב אותו לסיפור שעומד מאחורי המקום. מדובר בגוף הלאומי והרשמי של ישראל המופקד על שמירת האוצרות המודפסים של המדינה ושל תרבות העם היהודי. בין היתר מוחזקים בה מיליוני ספרים, כתבי יד, עיתונים ומגזינים, צילומים ותיעודים היסטוריים וכן מפות עתיקות ושאר קטעי ארכיון המלווים את העם היהודי זה מאות בשנים.
במהלך הסיור קיבלו התלמידים הסברים על הפעילות שנעשית במקום על ידי צוות אנשי מקצוע, מומחים בתחומם: אנשי שימור, ארכיון, פיענוח כתב וכמובן ספרנים עתירי ניסיון שכל תפקידם הוא לוודא כי הכתבים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר, וזאת כדי לשמור עליהם באופן המיטבי עבור הדורות הבאים. בין היתר הם למדו על תהליכי השימור הקפדניים, על השפעות פגעי מזג אוויר וחיידקים על ניירות כתובים וכן על עבודת הדיגיטציה והאפשרות להטמיע טכנולוגיה מתקדמת כחלק משימור לטווח ארוך. "זה באמת יום מרתק עבור כולנו", סיפר גורפינקל. "לראות בעיניים את ההיסטוריה הזאת כתובה ומתועדת, זה דבר עוצמתי. אני שמח שמקום כזה מונגש לתלמידים כי זה מאפשר להם להבין את המשמעות של תיעוד, של שמירה על מורשת ותרבות של העם שלנו. שאומרים שאנחנו 'עם הספר', אז במקום הזה, צמד המילים הופך ברור עוד יותר". לפני סיום השתתפו התלמידים בסדנאות מוזיקליות העוסקות בתרבויות וקהילות ונהנו מפעילות מקורית שסגרה יום מעניין במיוחד.