עפולה: יוזמת ההנצחה המרגשת של בית ספר 'רימונים'

ביה"ס "רימונים" בעפולה מוביל יוזמה מרגשת המנציחה את חללי צה"ל מקבוצות המיעוטים בישראל ובראשם חללי העדה הדרוזית. בעקבות מפגש מרגש עם משפחת חבקה מהכפר ינוח-ג'ת ששכלה את בנה סא"ל סלמאן ז"ל במלחמת חרבות ברזל, ינציחו תלמידי בית הספר את בני הכפר הגיבורים שנפלו.

מניחים פרחים על קברי חללים של הגיבורים הדרוזים

"אנחנו שנינו מאותו הכפר": בית ספר לחינוך מיוחד "רימונים" בעפולה מקדם בשלוש השנים האחרונות מיזם ייחודי ומרגש המבקש להנציח חללים דרוזים במטרה להקנות ערכים לתלמידיו ובראשם: הבעת סולידריות, קבלת האחר, אחדות גורל ושותפות.
ביוזמה משתתפים תלמידי כיתות יא' ו- יב' שחוקרים ולומדים על קבוצות בני המיעוטים שקשרו נפשם וגורלם עם גורלו של העם היהודי במדינת ישראל. התלמידים נחשפו לשותפות המלאה ולקשר המיוחד של בני העדה הדרוזית עם מדינת ישראל, לאחוזי הגיוס הגבוהים לצה"ל בקרב בני העדה ולערכים המובילים אותם לשרת ולתרום לביטחון המדינה.

תלמידי רימונים בביקור באנדרטה של חללי הדרוזים. צילום: ביה"ס רימונים
תלמידי רימונים בביקור באנדרטה של חללי הדרוזים

תהליך החקר נמשך מתחילת שנת הלימודים ומגיע לשיאו באירועי יום הזיכרון הכוללים בין היתר הקמת מרכז הנצחה לחללי הכפר, אליו מגיעים מבקרים רבים, עריכת טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בסימן הנצחת הנופלים מהכפר, ביקור בכפר הולדתם וסיור באתרי ההנצחה לזכרם, מפגשים ושיח עם בני נוער דרוזים ומפגש מרגש עם בני משפחותיהם של הנופלים להם מציגים התלמידים את תהליך הלמידה.

דורית חן בלשכתו של ראש העיר עם משפחת חבקה. צילום: ביה"ס רימונים
דורית חן בלשכתו של ראש העיר עם משפחת חבקה

בשנה הראשונה של המיזם שהחל לפני שלוש שנים התמקדו בבית הספר בחללי הכפר בית ג'אן, בשנה השנייה בחללי פקיעין ואת השנה השלישית הקדשנו לחללי הכפר חורפיש. השנה, בעקבות מלחמת "חרבות ברזל" החליטו בבית הספר להתמקד בכפר יאנוח-ג'ת שאיבד לאורך השנים 10 מבניו במערכות ישראל כאשר שני חיילים נוספו לרשימת הנופלים במלחמת 'חרבות ברזל' עלים סעד וסא"ל במיל' סלמאן חבקה ז"ל שהוריו ואלמנתו התארחו לאחרונה בלשכתו של ראש העיר עפולה אבי אלקבץ שם נפגשו עם מנהלת בית הספר דורית חן שאמרה: "בימים אלה אנו עובדים על תחקיר של הנופלים וננציח אותם כפי שראוי לגיבורים. אנו גאים ומעריכים את מאמצי התלמידים להעניק למשפחות הנופלים תחושה שהאובדן האישי שלהם, נוגע בכולנו. מי ייתן ולא יותר, מי ייתן ולא יותר".