עפולה: הורים חמושים מגויסים לאבטחת בתי ספר

בעפולה כבר חושבים על היום שאחרי ומבינים שבשני התרחישים של רגיעה בדרום או הסלמה של חזית נוספת בצפון – החיילים הפרושים כיום בעפולה יסיימו את משימתם בעיר ולכן החלה העירייה בגיוס הורים מתנדבים שיסייעו באבטחת מוסדות חינוך. צילום: דוברות עיריית עפולה

חושבים על היום שאחרי: בעיריית עפולה כבר מסתכלים קדימה ומבינים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. כזכור, לפני קצת פחות מחודש הופתעה ישראל עם מתקפה המונית של מחבלים שבעקבותיה נפתחה מלחמת "חרבות ברזל". המכה הכואבת והמפתיעה גבתה מחיר לא נתפס של נרצחים וחטופים וגרמה לאיבוד הביטחון ותחושת הביטחון בקרב האזרחים.
בעפולה, כמו בכל המדינה נערכו מיד לחירום. העירייה רעננה את כל המקלטים הציבוריים והעבירו מפתחות לנציגי השכונות שייפתחו בעת הצורך, במקביל סייעה העירייה להכשיר כ-150 מקלטים פרטיים (בבניינים משותפים) הנמצאים באחריות וועדי הבתים והוקם מערך סיוע למשפחות מהדרום ומהצפון המתארחות בעיר.
במקביל, כשבוע לאחר פתיחת המלחמה, בהנחיית פיקוד העורף ומשרד החינוך פתחה העירייה את מערכת החינוך כדי להחזיר את הילדים וההורים לשגרה מהירה ככל האפשר וכדי לעשות זאת נכון ובטוח דאגה העירייה לאבטחת כל מוסדות החינוך במאבטחים הקבועים בבתי הספר ובחיילים בגני הילדים.
בעקבות החזרה המהירה לשגרה, פתחה השבוע עיריית עפולה גם את פעילות הצהרונים ולמעשה מערכת החינוך העירונית שבה לפעילות מלאה וכבר ביום הראשון, למרות שהחיילים המסייעים באבטחת הגנים בשעות הבוקר לא היו זמינים עבור העירייה למשימת האבטחה של הצהרונים, הגיעו כ-80% מהילדים מה שהצביע על תמיכה גורפת וגיבוי של ההורים במהלך לחזור מהר ככל האפשר לשגרה.
עם זאת, בעיריית עפולה מסתכלים כבר על היום שאחרי ומבינים שבכל תרחיש עתידי, במצב של רגיעה בדרום (מה שנראה לפי שעה כתרחיש פחות מציאותי) או הסלמה של חזית נוספת בצפון – החיילים הפרושים כיום בעפולה יסיימו את משימתם בעיר.
בעיריית עפולה נערכים לעזיבתם של החיילים בשלושה מישורים. המישור הראשון שכבר בוצע הוא תגבור סיורים סביב מוסדות חינוך בפרט ותגבור סיורים ברחבי העיר בכלל, המישור השני הוא הקמת כיתות כוננות שאף הוא בוצע והמישור השלישי והאחרון הוא הקמת סיירת הורים מתנדבים חמושים לסיוע באבטחת מוסדות חינוך. אישור ההורים הינו בשיתוף משטרת ישראל ולאחר בדיקה וקבלת האישור על כל המועמדים והמעומדות יתנדבו ההורים לסייע באבטחת מוסדות החינוך.