היסטוריה באלוני אבא: הכנסייה הטמפלרית בישוב תשוקם ותהפוך למרכז תרבות

בטקס חגיגי נחתם הסכם שיתוף פעולה בין ממשלת גרמניה לבין האגודה החקלאית במושב. הטקס נערך במעמד שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גצה, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל – אייל בצר, אורי בן ציוני – מנהל מחוז צפון של המועצה לשימור אתרים, יגאל דרך האחראי על הפרוייקט מטעם אגודת אלוני אבא והסופר מאיר שלו.

בטקס מרגש באלוני אבא – במעמד שגריר גרמניה בישראל, ד"ר קלמנס פון גצה וצוות השגרירות, נחתם לאחרונה הסכם שיתוף פעולה בין ממשלת גרמניה לאגודה החקלאית של אלוני אבא.
במסגרת ההסכם תממן ממשלת גרמניה עבודות הצלה ושיקום של הכנסיה הטמפלרית השוכנת במרכז היישוב, כנסיה שבנו הנוצרים הטמפלרים שהתגוררו במושבה ולדהיים בתחילת המאה. יש להדגיש כי משרד החוץ הגרמני תומך כעת בצעדי חירום ראשונים, לשיקום מלא של המבנה ופתיחתו לציבור נדרשים ספונסרים נוספים. בנוסף, גם אגודת אלוני אבא תשקיע מתקציבה בעבודות ההצלה ובהמשך, יגוייסו כספים נוספים להמשך פיתוח המקום והפיכתו למרכז תרבות יישובי ואזורי.


בצר: "מבנה הכנסיה המיוחד והמרכזי ביישוב, מושך את תשומת ליבם של מבקרים ותיירים. בעתיד, כשנשלים את עבודות ההצלה, השיקום והפיתוח, המבנה יהפוך למרכז תרבות אזורי שוקק פעילות."


[dfp name="728×90" height="728" width="90"]


כזכור, המושבה ההיסטורית ולדהיים, הוקמה בסמוך ליישוב הטמפלרי בית לחם בשנת 1907, ושניהם נעזבו כמעט לגמרי עם גירושם של הטמפלרים מארץ ישראל על ידי השלטון הבריטי, עקב היותם נתיני אויב. שנים מאוחר יותר, היישוב אלוני אבא, עלה לקרקע ב- 1948 , כהתיישבות שיתופית של תנועת הנוער הציוני, על אדמות היישוב הטמפלרי ולדהיים. המושב קרוי ע״ש הצנחן אבא ברדיצ׳ב, שהיה חבר הגרעין המייסד ״במאבק״. בשנות ה- 2000 החלה הרחבה קהילתית במקום.


[dfp name="728×90" height="728" width="90"]


בטקס החתימה עצמו, פתחה חבורת הזמר המקומית – אבא, בניצוחו של יפתח גרשון, שהפליאה בשירה. שגריר גרמניה בישראל, ד"ר פון קלמנס, ברך על שיתוף הפעולה המרגש ועל כך שמתיישבי אלוני אבא ואנשי המועצה ושימור האתרים, מכירים בערכו הארכיטקטוני וההיסטורי של המקום ונרתמים למאמץ לשקמו ולשפצו.
ד"ר פון גצה הודה לסופר מאיר שלו, תושב המקום, שיזם את הקשר הראשוני. הסופר שלו שכתב רבות על עלילות הטמפלרים בספריו, הביע תקווה שהכנסייה ההיסטורית תהפוך למרכז תרבות ואמנות ועשייה שוקקת.

הסופר מאיר שלו, תושב המקום שיזם את הקשר הראשוני נואם בטקס החתימה
הסופר מאיר שלו, תושב המקום שיזם את הקשר הראשוני נואם בטקס החתימה

בהמשך, ברך ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר, שאמר: "מבנה הכנסייה באלוני אבא הוא ייחודי בסביבתו במבנהו הארכיטקטוני. מבנה הכנסיה המיוחד והמרכזי ביישוב, מושך את תשומת ליבם של מבקרים ותיירים. בעתיד, כשנשלים את עבודות ההצלה, השיקום והפיתוח, המבנה יהפוך למרכז תרבות אזורי שוקק פעילות. אני מודה לממשלת גרמניה, ליישוב אלוני אבא, למועצה לשימור אתרי מורשת, ולסופר מאיר שלו שנרתם למשימה."
הארכיטקט ברני לודמיר, סיפר על המקום וסקר את התכנית שיצר לשיקום הכנסייה. אורי בן ציוני, מהמועצה לשימור אתרים, ברך ואמר כי גם המועצה לשימור אתרים תרתם למאמץ הגדול במקום.

 

 

 

הלגיון הרומי חוזר לחיים במגידו

|