לאחר פרויקט שיקום והנגשה ב- 25 מיליון שקלים: קק״ל פתחה את נחל השופט למבקרים

הנחל בפארק רמת מנשה של קק"ל, אחד מהאתרים המבוקשים והפופולאריים במרכז הארץ, שנסגר לשיפוצים נרחבים בעקבות השיטפון בינואר 2020, נפתח השבוע לקהל המטיילים
צילומים: אלכס קולומוסיקי, מערך ההסברה קק״ל | דוברות מגידו

מיליוני מבקרים מדי שנה פוקדים את נחל השופט בפארק רמת מנשה של קק"ל, המאפיין העיקרי של האזור הוא יערות נטע אדם ויערות טבעיים של אלון תבור, מרחבים פתוחים, שדות ומטעים, מעיינות ופלגים זורמים.
בינואר 2020 הגשמים והשיטפונות הרבים שהיו באזור גרמו נזק רב לדרכים ולשבילים המונגשים, וכן לשולחנות ולציוד העץ שהיה במקום. מיד לאחר מכן, קרן קימת לישראל החלה בעבודות מאסיביות לשיפוץ ושדרוג המקום. במסגרת העבודות נעשו עבודות לשיקום הנחל והתוואי והנגשת הטבע בצורה בטוחה, לרבות אנשים עם מוגבלויות. למעשה, כל השביל הנגיש נבנה מחדש כולל הסדרת כיוון ההליכה, פישוט לשוני, נגישות לאנשים עם מוגבלות, ספסלים, תצפיות על הנחל, גשרים, שילוט הסבר והכוונה ועוד.
פארק נחל השופט מהווה אזור טיול להמוני מבקרים ומציע שלל פעילויות חניוני פיקניק, שבילי הליכה, אזורי פריחה טבע, מים, ארכיאולוגיה ועוד. הוא מהווה מודל לשיתוף פעולה בין קק״ל למועצה האזורית מגידו. עם פתיחתו המחודשת מציינים בקק"ל כי הפארק יהיה מנוהל בפורמט חדשני של קק"ל עם צוות מנהל שינהל את האתר כולל את ניהול המבקרים ופעילות הקהל במקום.


יפעת עובדיה לוסקי, יו"ר קק"ל: ״מדובר באחד מהפרויקטים החשובים שנעשו בקק"ל בשנים האחרונות. בעקבות ההרס נדרש שיקום מקיף של הנחל. כחלק ממגמת ההנגשה של אתרי קק״ל מלאכת השיקום התמקדה בהנגשת האתר. נחל השופט הוא פנינה מיוחדת בלב היער המושכת אליה המוני מטיילים. השיקום שנעשה מאפשר לכלל הציבור הישראלי יכולת ליהנות בצורה מלאה וחווייתית מהנחל. זוהי ריאה ירוקה יפהפיה באיזור מנשה ואנחנו שמחים להגיע לרגע הפתיחה דווקא עם בוא האביב כשהפריחה בשיאה. אנו מזמינים את הציבור להגיע, להנות וכמובן לשמור על הטבע״.


גיל לין, ראש המועצה האזורית מגידו: ״אזור רמת מנשה בו שוכנת המועצה האזורית מגידו, הוא מהאזורים היפים והייחודיים ביותר בישראל. מרחב ביוספרי עתיר נחלים, יערות וגבעות שופעות צמחיה ובעלי חיים אשר המוני ישראלים מבקרים בו מדי שבוע. קרן קימת לישראל היא שותפה מובילה בשימור, פיתוח וטיפוח האזור, ובראשו פרויקט פארק רמת מנשה היפהפה אשר יופיו מעיד על המשאבים הרבים שהושקעו בו לאורך שנים. אני מודה לקק״ל ובראשה היו״ר יפעת עובדיה-לוסקי, ולקודמיי בתפקיד חנן ארז ואיציק חולבסקי, אשר שכם אל שכם עם כל השותפים פעלו להגיע לרגע המרגש הזה. לעוד שנים רבות של שיתוף פעולה. ביום המרגש הזה לא נשכח לרגע שמאות אזרחי ישראל עדיין חטופים בעזה. מי יתן ונזכה לראות את כולם אתנו כאן במהרה״.

הלגיון הרומי חוזר לחיים במגידו

|