חייו של מטופל ניצלו בזכות עירנותו של דימותן בכללית

במהלך בדיקת המטופל במרכז לרפואה יועצת של הכלית במגדלי נצרת, אחמד בדארנה, דימותן (רנטגנאי) בכיר, הבחין בממצא חריג, התרחבות של האאורטה הביטנית (העורק הראשי הביטני) ומיד דאג לפענוח
צילום: כללית

לפני מספר ימים מטופל זומן לבדיקת סקר של מפרצת האאורטה במרכז לרפואה יועצת של כללית במגדלי נצרת, בניהולו של ד"ר יוסף עאוני.
במהלך הבדיקה, אחמד בדארנה, דימותן (רנטגנאי) בכיר, הבחין בממצא חריג, התרחבות של האאורטה הביטנית (העורק הראשי הביטני) ומיד דאג לפענוח על ידי הרדיולוגית ד"ר תלביה ג'ואברה קאסם, שפענחה וגילתה הרחבה משמעותית באאורטה האמצעית הביטנית בקוטר של כ – 7 ס"מ, כאשר קוטר נורמלי של האאורטה הביטנית 2.5 ס"מ בגובה הזה.
לאור האבחנה, פונה על ידי אמבולנס למיון ובהמשך נותח במרכז רפואי כרמל. הזיהוי, התגובה המיידית ועבודת הצוות הצילו את חייה.
אלפי אנשים נמצאים בסיכון לפתח מפרצת בטנית. ברוב המקרים מדובר במפרצת שממדיה קטנים ולא מדאיגים שאינה דורשת טיפול אלא בדיקות מעקב בלבד בדיקת סקר לגילוי מפרצת האאורטה הביטנית, היא בדיקה חשובה ומצילת חיים שמומלצת לגברים מגיל 65-75 מעשנים בהווה או בעבר, קרובי משפחה של אנשים עם מפרצת אאורטה, חולי לב וחולי טרשת העורקים.
לדברי אירית בחבוט, מנהלת שירות הרנטגן בכללית מחוז צפון


"בדיקת סקר לגילוי מפרצת בטנית הינה בדיקה יעילה, פשוטה ולא ארוכה, שעשויה לעזור לחיים בריאים. לאחרונה, נתקלנו בהרבה מקרים ובזכות עירנותו של אחמד, חיים רבים נצלו".


"אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף האדם, ותפקידו להוביל דם מהלב אל שאר חלקי הגוף. מפרצת של אבי העורקים הביטני נוצרת כאשר דופן אבי העורקים נחלש כתוצאה מאחד או יותר מהמצבים הבאים: טרשת עורקים, לחץ דם גבוה, טראומה, זיהומים, דלקות, עישון הוא גורם סיכון מובהק להתפתחות המחלה. מפרצת קטנה עשויה לדרוש מעקב תקופתי בלבד אולם כאשר היא עוברת קוטר של 5 ס"מ יש צורך לטפל ולעיתים לשקול ניתוח. ככל שהמפרצת גדולה יותר, גוברת הסכנה של פריצה או קרע כפי שקורה כאשר בלון מנופח יתר על המידה", מסביר ד"ר טנוס כורזום, המנהל הרפואי של כללית מחוז צפון.

 

מרכז לרפואה יועצת של כללית במגדלי נצרת