"העמק": ניתוח לתיקון פגם מולד ומסכן חיים בתינוקת בת 3 ימים

הניתוח עבר בהצלחה והתינוקת שוחררה מהפגייה כשהיא בריאה לחלוטין. צילום: העמק

ניתוח להצלת חייה של תינוקת בת 3 ימים בוצע בשבוע האחרון במרכז הרפואי העמק. התינוקת נולדה באחד מבתי החולים בנצרת כשהיא סובלת ממום נדיר, והועברה מייד אל המרכז הרפואי העמק לטיפול משולב של צוות הפגייה וצוות המחלקה לכירורגיה של ילדים. הניתוח עבר בהצלחה והתינוקת שוחררה מהפגייה כשהיא בריאה לחלוטין.
לדברי ד"ר מרק ארקוביץ', מנהל המחלקה לכירורגיה של ילדים במרכז הרפואי העמק: "קיבלנו את התינוקת מבית חולים בנצרת כשהיא סובלת ממום של בקע סרעפתי. מדובר במום עוברי יחסית נדיר ולעיתים מצטרפות אליו בעיות נוספות בלב או בריאות. ביצענו את הבירור הנדרש כדי לוודא שהתינוקת לא סובלת ממצבים רפואיים נוספים שמחייבים התערבות, וביצענו ניתוח מציל חיים לתיקון המום כשהיא בת 3 ימים".
ד"ר ארקוביץ', מומחה בינלאומי לניתוחים של מומים מולדים בתינוקות וילדים, מסביר מהו הפגם המולד: "פגם בהתפתחות הסרעפת גורם לכך שהקיבה כולה נמצאת בחלל החזה במקום בחלל הבטן ולוחצת על הלב והריאות של התינוקת. מצב זה מסכן חיים משום שהוא גורם לקשיי נשימה וחסימת מעיים, והתינוקת לא יכולה לאכול או לנשום בכוחות עצמה. בניתוח החזרנו את המעיים למקומם בחלל הבטן, וסגרנו את החור שנוצר בסרעפת. הניתוח עבר בהצלחה וללא סיבוכים. הודות לטיפולם המסור של צוות הפגייה, התינוקת החלה לנשום בכוחות עצמה יומיים לאחר הניתוח ולאכול בכוחות עצמה שלושה ימים אחריו", סיכם ד"ר ארקוביץ'.
ד"ר קלרי פלסר- פיש, מנהלת מחלקת פגים ומחלקות ילודים: "התינוקת הגיעה אלינו אחרי שאובחנה עם מום מולד בסרעפת, עם קושי בנשימה, במצב שבו אם לא מטפלים בזמן, הגוף אינו מסוגל לספק חמצן לאיברים השונים. לכן היה חשוב להתחיל טיפול בהקדם האפשרי, לייצב את מצבה ולאפשר לה לעבור ניתוח לתיקון המום. היא טופלה ביחידה לטיפול נמרץ לילוד שבפגיה לפני הניתוח ועד שהתייצבה ושוחררה. ההורים קיבלו הסבר ותמיכה על ידי הצוותים המעורבים בכל שלב. שיתוף הפעולה בין מחלקת פגים למחלקה לכירורגית ילדים וצוות חדר ניתוח הוא סוד ההצלחה לטובת פגים וילודים הזקוקים לטיפולים מורכבים אלו. התינוקת שוחררה בריאה הביתה ותמשיך מעקבים חיוניים". סיכמה ד"ר קלרי.