"אריות על הגבעה": ספר ילדים חדש עושה כבוד למשחררי הכותל המערבי

הסופר עמנואל בן סבו מעפולה הוציא לאור את הספר מתוך תחושת כבוד לפרק ההיסטורי של הקרבות על העיר העתיקה עד לשחרורה'. לדברי בן סבו הצילום ההיסטורי הוביל אותו לאורך כל כתיבת הספר, בראיונות עם גיבורי התמונה ובינהם ציון כרסנטי מעפולה. השבוע נפגשו השלושה יחד עם הסופר עם הנשיא רובי ריבלין שקיבל מהלוחמים את כריכת הספר עם הקדשה אישית. צילום: דוברות בית הנשיא

ביום שני השבוע אירח נשיא המדינה ראובן ריבלין בלשכתו את חיים אושרי, ציון כרסנטי מעפולה וד"ר איציק יפעת, שלושת הצנחנים המוכרים לכולם מהתמונה המפורסמת אל מול הכותל המערבי המשוחרר. המפגש נערך לרגל צאת ספר הילדים החדש ,"אריות על הגבעה" (בהוצאת "מיטב-ארגמן") אותו כתב הסופר עמנואל בן סבו, אף הוא מעפולה.
לאחר דברי ברכה, והעלאת זיכרונות מימי מלחמת ששת הימים אמר הנשיא לבן סבו: "זהו ספר חשוב ביותר לדור הצעיר. שם הספר ממש מתאים. אכן הלוחמים היו אריות על גבעת התחמושת". הנשיא אף התרגש כשקיבל מהלוחמים את כריכת הספר עם הקדשה אישית.

• "הכי קרוב לאמת ההיסטורית"

השלושה בכלל היו אמורים לצנוח בצניחה קרבית באל עריש, בין לבין כתבו מכתבים בעמדת המכתבים להורים, לחברה, לאחים, עצמו עיניים בהתרגשות כשהרב שלמה גורן, הרב הראשי לצה"ל חיזק אותם והעניק את תפילת הדרך לצנחן. הם קיבלו באכזבה את ההחלטה לקפל את המצנחים ולהסתער על גבעת התחמושת. הם לחמו כמו אריות על הגבעה, מול הלגיונרים הירדנים, שעות של מוות, ריח כאבים וייסורים, גבורה ותעצומות נפש ששיאם שחרור הכותל.

השלושה יצאו לקרבות כל אחד ממקום אחר, שלשתם לחמו בגבורה מתוך תחושת שליחות למען עם ישראל

"ספר הילדים החדש, 'אריות על הגבעה', נכתב מתוך תחושת כבוד לפרק ההיסטורי של הקרבות על העיר העתיקה עד לשחרורה". אומר המחנך והסופר בן סבו, ומוסיף: "צילומו ההיסטורי של חתן פרס ישראל המנוח, דוד רובינגר ז"ל, אשר נכנס לפנתאון הישראלי ובו מביטים הצנחנים בערגה, בכמיהה, בכאב ובעוצמה, הוא בבואה של המלחמה ההיא. הצילום ההיסטורי הוביל אותי לאורך כל כתיבת הספר, בראיונות עם גיבורי התמונה והיסטוריונים צבאיים, בכדי להיות הכי קרוב לאמת ההיסטורית".


  [dfp name="728×90" height="728" width="90"]  


"אנחנו מקדישים את הספר הזה לאריות על הגבעה"

ציון כרסנטי, ציגי כפי שהוא מכונה בפי כל, התרגש עד מאוד כשקיבל את הספר לראשונה. "המפגשים של חבריי ושלי עם הסופר עמנואל בן סבו היו מרגשים. הסופר הצליח לדייק אותנו, להצליב עדויות מהמלחמה שהתרחשה לפני 52 שנה ולזקק את העובדות ההיסטוריות באזמל סופרים רגיש, עדין ונאמן לאמת. זו ללא ספק אומנות גבוהה ביותר. שלושת הצנחנים ואני בתוכם, הופענו ברחבי העולם, מרצים על המלחמה, בבתי ספר, באקדמיה, בפני חיילים,  וחתני בר מצווה נפגשים איתנו לקראת האירוע המשמעותי. ספרים נכתבו אודות הקרב הזה, אך אני קובע חד משמעית, הספר הנפלא הזה: "אריות על הגבעה", הוא המרגש אותי ביותר. אני רואה בספר זה סוג של שליחות חינוכית, ערכית, חווייתית כספר לבני הדור הצעיר, המחבר אותם לאתוס הלאומי, שחרור ירושלים הבירה. אנחנו מקדישים את הספר הזה לאריות על הגבעה, הגיבורים שנשארו לנצח על הגבעה ולא זכו לראות את התפתחות העם היהודים בירושלים, כשאין בליבה חומה. זו ההנצחה הראויה להם. אנו מודים ומעריכים את פועלו הספרותי, היצירתי ובעיקר הרגיש של הסופר עמנואל בן סבו, שנגע ברגישות בקרב הקשה על הגבעה", סיכם כרסנטי.

כדורגל, בית המשפט וועדת אגרנט: ספר חדש לשופט בדימוס אהרון אמינוף

|